13 Mart 2012 Salı

SOFYA - 3 Mart 2012

Free city tour
Bulgaristan'ın bağımsızlık günü kutlamaları
Çok uluslu öğle yemeği ve keyifli saatler
Sofya genel değerlendirme...

Saat 9.30 da kalkıyoruz. Kahvaltı, hostelin 1 alt katında bulunan Irish Pub'da. Klasik hostel kahvaltısına kıyasla zayıf bir kahvaltı. Bu hosteli (İnternet Hostel) de kesinlikle tavsiye etmem. Bir tek tuvalet, banyosu var. O da zaten birleşik. Birisi banyoya girdiği zaman onun çıkmasını bekliyorsunuz tuvalete girmek için. Saat 10.30 da ayrılıyoruz. Ayrılmadan önce de bir sonraki akşam için 3 yıldızlı bir otele rezervasyon yapıyoruz.
Hostelden ayrılmadan önce saat 11 de başlayan ücretsiz şehir turu olduğunu öğreniyoruz. Hemen geceyi geçirdiğimiz hostele 200 metre uzakta buluşma noktası (2 aslan heykelinin bulunduğu Court House'un önü).
Daha önce aynı konseptteki tura Prag'da katılmıştım. Oradaki tur rehberimiz Bryan'ı hatırlıyorum. Sofya'daki tur rehberimizin adı Boyko. Doğma büyüme Sofya'lı. Üctersiz şehir turları doğası gereği ücretsiz oluyor. Tur bitiminde isteğe bağlı bahşiş veriyorsunuz. Grubumuz yaklaşık 25 kişi. 10 dan fazla ülkeden turist var. Biraz sonra şehri gezmeye başlıyoruz.
Rehberimiz Boyko'nun ardında şehir turuna başlıyoruz
Arada merak ettiğimiz her türlü soruyu soruyoruz. Sofya bilindiği gibi Bulgaristan'ın başkenti. Burada tamamıyla Sovyet mimarisinin hakimiyeti söz konusu. Büyük, devasa fakat soğuk binalar. Klasik Sovyet ulaşım tarzı olarak burada da raylı sisteme önem verilmiş, tabi yer üstünden. Ayrıca Türkiye'de artık rastlamadığımız troleybüslerü de burda çokca görüyoruz. Troleybüs ve tramvaylara elektrik veren hatlar şehrin her tarafında.
Sofya'da ulaşım
Güzel sayılabilecek bir günde keyifli bir grupla bilmediğiniz bir şehri öğrenmek oldukça zevkli. Sofya'yı aman aman beğenmesem de ilk defa kendi gözlerimle etrafa bakmaktan oldukça mutluyum.

Sofya'da Osmanlı döneminden kalma fazla eser yok. Şehir merkezinde tarihi nitelikte bir tane cami var. Gördüğümüz eserlerin çoğu Sovyetlerden kalma. Demirperde döneminin olmazsa olmazlarından merkezi bir yerde bulunan Lenin heykelinin yeri ise devir değişince yerini bir başka heykele bırakmış.


....devamı gelecek

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder